חנן כהן / קַטֶּרֶת - Krechtzn Disease
חנן כהן / מידע דיגיטאלי

INFO.ORG.IL - Home of Hanan Cohen
החיים באינטרנט :: חיפוש באינטרנט :: קוראים לי חנן כהן :: שאריות טעימות :: באנגלית :: צרו קשר
קַטֶּרֶת - Krechtzn Disease

הקדמה

קַטֶּרֶת, מחלה מידבקת ומסוכנת המאיימת להפוך לאחת ממגיפות המאה ה-21, זוכה להתעלמות בוטה מצד המנהיגות הרפואית בישראל וברחבי העולם. חוסר תקציב, חוסר עניין, אי שיתוף פעולה מצד החולים - התירוצים רבים, המחקר מועט. מאמר זה, המבוסס על הספרות המקצועית הדלה שהצטברה במהלך השנים, אינו אלא "סנונית" שתביא בעקבותיה - כך אנו מקווים - מחקרים ומאמרים נוספים.

מחקר קליני

מחקר הקַטֶּרֶת, כאמור, נמצא בחיתוליו, ולכן טרם פוענחו כל מנגנוני המחלה. עם זאת, ברור כבר כיום כי המחלה משבשת את הפרספקטיבה של החולה וכך מונעת ממנו לראות את הטעם, החוכמה וההיגיון בכל מה שסביבו. בבתי הספר לרפואה נהוג להמחיש את תסמיני הקַטֶּרֶת באמצעות משל המשקפיים: המחלה כאילו מלבישה על עיניו של החולה משקפיים כהים-עכורים (או במינוח האופטי המקצועי: עדשות בצבע שקוף-חרא). דרך משקפיים וירטואליים אלה כל עץ נראה "מכוער, נמוך מדי, רחב מדי, ירוק מדי, ולמה דווקא מול הסלון שלי?!", כל חבר ועד נראה "מטומטם", וכל מורה/גננת/סייעת - "סתומה". בעיניו של חולה הקַטֶּרֶת, שעשוי לגלות סלחנות מסוימת כלפי תופעות טבע ("איזה יופי, גשם!") או כלפי מעשה ידיו שלו ("איזה גינה יצאה לי - אני גאון!"), כל מעשה שנעשה על ידי מישהו אחר נראה לו חסר היגיון, ובקיצור: מטומטם/מפגר/מכוער/דפקטי (מחק/י את המיותר, כי חולה הקַטֶּרֶת לא יעשה את זה בעצמו. הוא אוהב את כל הקללות במידה שווה).

היסטוריה

הקַטֶּרֶת אמנם הפכה לסכנה של ממש רק בעידן המודרני, אבל ישנן עדויות מוצקות למדי לקיומה גם בתקופות קדומות. אפילו בתנ"ך ובברית החדשה ישנן כמה דמויות שככל הנראה סבלו מן המחלה, כפי שמרמזות אמירותיהן: "המִן העץ אשר ציוויתיך לבלתי אכול ממנו אכלת?" (אלוהים); "ביום אֲכָלַנִי חֹרֶב, וקרח בלילה, ותידד שנתי מעיני" (יעקב); "הֲרֵעֹתָ לעבדך, ולמה לא מצאתי חן בעיניך?" (משה); "העם רב והעת גשמים, ואין כוח לעמוד בחוץ (עם ישראל); "ויאמר הפלשתי אל דוד: הכלב אנכי כי-אתה בא-אלי במקלות?" (גליית); "אלי, אלי, למה שבקתני?" (ישו); ועוד כהנה וכהנה.

תפוצה

מחקרים שנערכו לאחרונה מראים כי תפוצתה של הקַטֶּרֶת רבה יחסית ביישובים "קהילתיים" (קומונות בארה"ב, קיבוצים, מושבים וכיו"ב). עם זאת, ראוי לציין כי אנשים הגרים באזורים עירוניים (לדוגמה: משה כ., ת"א) או בסביבה מבודדת (לדוגמה: רובינזון ק., אי) אינם מחוסנים מפניה. ההסבר לכך הוא, כמובן, האלמנט הגנטי הפעיל במחלה זו.

אפילו בשבטים נידחים באפריקה ובדרום אמריקה זוהו מקרים - בודדים אמנם - של המחלה, מקרים שבאו לידי ביטוי באמירות כגון "מאיפה לראש הוועד ג'מוס עם שמונה כוחות סוס, כשהחמור שלי זה בקושי רבע כ"ס?"; "הצ'יף המושחת הזה כבר אכל לי חמש נשים!"; או "איך זה שאצלנו עור תנין, מטר על מטר, עולה כפול מאצל הקיקויו?"

דיאגנוזה

הסימפטום העיקרי של מחלת הקַטֶּרֶת הוא השמעה בלתי מבוקרת של קְרֶכְצְן (גניחות ואנחות), ומכאן שמה הלועזי: קְרֶכְצְן דִיזִיז (Krechtzn Disease). עם זאת, חשוב לציין כי חולי הקַטֶּרֶת משמיעים את הקְרֶכְצְן הללו לא מתוך כאב פנימי, אלא כתגובה להתרחשות חיצונית כלשהו - דמות ("עוד פעם צריך לשמוע את הפוסטמה הזאתי?" - קְרֶכְץ!); ארוע ("דווקא מחר האסיפה המיותרת הזאת?" - קְרֶכְץ!); או שינוי ("מה פתאום בולונז ביום שישי בערב?" - קְרֶכְץ!). רק לעתים רחוקות נפלט הקְרֶכְץ כתגובה להארה פנימית כלשהי ("לאן הולך כל הכסף שאנחנו משלמים לצהרונים?" - קְרֶכְץ!).

פרוגנוזה

מרבית הקלינאים מסכימים כיום שהקַטֶּרֶת הינה מחלה כרונית, ועם זאת - ניתן להפחית את עוצמתה, ואולי אפילו למנוע את התפרצותה, בכמה דרכים. הדרך הפשוטה היא כמובן תפירת שתי שפתיו של החולה זו לזו - אבל פתרון זה נחשב כואב ואף בלתי חוקי.

דרכי התמודדות אלטרנטיביות שנבדקו (בינתיים על בעלי חיים בלבד) הן חנופה, שוחד ושיחות אל תוך הלילה. אפשרות טיפולית נוספת היא שינון יום יומי של פסוקים כגון "יהיה טוב, יהיה טוב, כן" או "נצור לשונך מרע" - אולם גם טיפול זה עדיין לא הגיע לשלב הניסויים הקליניים, ולכן תועלתו מוטלת בספק.

מבט לעתיד

ייחודה של הקַטֶּרֶת בכך שבניגוד לכל שאר המחלות המוּכרות לרפואה המודרנית, מחלה זו אינה מזיקה לאדם הלוקה בה, אלא לסביבתו בלבד. הקַטֶּרֶת עשויה לגרום לסובבים דיכאון, קוצר רוח ואפילו פרישה מתפקידים ציבוריים. כאשר הקַטֶּרֶת אינה נבלמת היא עשויה להפוך למגפה, ובמקרה כזה נשקפת סכנה של ממש לקיומן של הקהילה, המדינה, הגלקסיה וכן הלאה. מכאן הכינוי העממי שהודבק לה במהלך השנים: קַטֶּלֶת. ויש אומרים שבגללה חרב בית המקדש.

אך אל ייאוש: חרף היותה של הקַטֶּרֶת מחלה כרונית (כנראה!), מאמינים מרבית החוקרים העוסקים בתחום זה שניתן לצמצם את עוצמתה ולמנוע את התפשטותה לכדי מגיפה בלתי הפיכה. שיטה מהפכנית שנוסתה לאחרונה בחו"ל - בהצלחה מרשימה יחסית - היא מינויים של החולים עצמם לתפקידים ציבוריים. בימים אלו ממש נערכים ניסויים אשר נועדו לבחון את הרלוונטיות של גישה זו להוויה הישראלית.

לנוכח המידע האמור לא נותר לנו אלא להשלים עם קיומה של המחלה - לפחות בעתיד הקרוב - ועם זאת לא לחדול לקוות שיום אחד יימצא מַרְפֵּא של ממש לבעיה אקוטית זו.

ד"ר י.ש. תקווה, מומחה למחלות קהילתיות

כתב: יצהר ורדיהחיים זה מה שקורה לך בזמן שאתה מתכנן דברים אחרים


מפת האתר
החיים באינטרנט
"לא רלוונטי" - מכתבי שרשרת ושמועות דואר אלקטרוני
איך לא לכתוב דואר זבל
קריאת בלוגים כמקור מידע מקצועי
ניקוי ערך מרשימה בטופס
זו היא לא התראה על וירוס
עולם של קצוות
חייל בצבא איקאה
מקלדת, מסך וקהילה: על ארגון קהילות וירטואליות
טיפול בטקסט בעברית מהאינטרנט והכנתו למעבד תמלילים.
The Cluetrain Manifesto מתורגם לעברית.
איך לא להתנהג כמו ווירוס.
איך להיפטר מפרסומות באינטרנט.
E-Commerce - לא משתלם להיות "ישראלי".
איך לא להראות טמבלים בעיני קרובים וידידים.
כדי לדעת צריך לקרוא.
איך לחזור לדף ששכחתם את הכתובת שלו.
מה עושים גולשים מתקדמים ?
חיפוש מידע באינטרנט
החבורה הצעירה - קישורי אינטרנט לילדי תמוז
חיפוש מידע תלוי הקשר.
איך למצוא דפים טובים באתרים גרועים.
חיפוש באינטרנט על ידי שימוש במילות מפתח.
איך להעזר באתרים קוראי מחשבות.
הכה את המומחה/אבא.
מה הכי קשה למצוא באינטרנט?
"האינטרנט הוא הספריה הגדולה ביותר בעולם שבה כל הספרים מפוזרים על הרצפה."

קוראים לי חנן כהן
מי אני, מאין אני בא, ולאן אני הולך.
אפשר להגיד תודה
כל מיני שאריות טעימות
חוק ההסדרים
מחשבון החוצפה
מקדונלדס - מקטינופת
אני שונא מחשבים
הטקסט המלא והמנוקד של ההגדה של פסח.
שלושה טיפים לשימוש ב Office שלא כתובים בשום מקום.
"לנשק לאפריים בתחת"
האמת הצורבת - למה אין דבר כזה "לסגור את הבשר"
להתכונן להיות הורים
קַטֶּרֶת - Krechtzn Disease
In English
99 Logos of Car Manufacturers
.Why I use Yahoo! Mail
.IMAP - the best-kept secret in electronic messaging
.MoveMail - Importing Email from one mail program to another
.RISKS, A matter of attitude
.Searching USEIT.COM
קידום אתרים במנועי חיפוש
איידס - הוועד למלחמה באיידס
פוליטי - בצד השמאלי של המפה