חנן כהן / האינטרנט הוא הכלי של הטוב
חנן כהן / מידע דיגיטאלי

INFO.ORG.IL - Home of Hanan Cohen
החיים באינטרנט :: חיפוש באינטרנט :: קוראים לי חנן כהן :: שאריות טעימות :: באנגלית :: צרו קשר
האינטרנט הוא הכלי של הטוב

בערב ראש השנה קיבלתי באימייל מרוני, ידידה שלי, ברכת שנה טובה אישית ומחממת לב. הידידות שלי ושל רוני התפתחה וקיימת כמעט רק באינטרנט. נפגשנו פנים אל פנים רק פעמים מעטות. הברכה של רוני העלתה אל פני השטח של המחשבה שלי את ההבנה שהאינטרנט הוא הכלי של הטוב.

התכונה החשובה ביותר שגורמת לאינטרנט להיות הכלי של הטוב היא היותו כלי טקסטואלי. לימדו אותנו שוב ושוב שיש להפריד בין הביוגראפיה של הסופר ובין הספר שהוא כתב. הסבירו לנו שסופר יכול לכתוב ספר שבו אנשים הם טובים ואוהבים ובאותו הזמן להתנכר למשפחתו ולחבריו. הטקסט בצד האחד והביוגראפיה בצד האחר. המימד הטקסטואלי של האינטרנט, שהוא המימד העיקרי בשביל רוב המשתמשים בו, הפך את רובנו לכותבים. שורה, קישור ואפילו העברה הלאה של מכתב שאותו לא כתבנו בעצמנו היא מעשה טקסטואלי שמביא לידי ביטוי רק חלק קטן מאישיותנו ולא הביטוי המלא והשלם שלה המתבטאת במפגש של פנים אל פנים. ההפרדה בין החלקים השונים של אישיותנו וביטוי טקסטואלי אחד שלה מאפשר לנו להיות יותר טובים מאשר בחיים "האמיתיים". אנחנו יכולים לא למצוא את המילה הנכונה בזמן שיחה, להיות לא מרוצים מחיינו ברגע מסויים, להתפרץ על אנשים ללא הצדקה, ועם זאת להיות טובים אל אחרים על ידי הכתיבה.

למימד הזמן באימייל יש תכונה בסיסית שמאפשרת לנו להיות יותר טובים מאשר בחיים פנים אל פנים. באימייל אפשר להגיב לאט. לאסוף חומר ומחשבה, למיין רגשות, להתייעץ עם עצמך ועם אחרים ולנסח. ההבדל בין החיים פנים אל פנים ובין התקשורת הטקסטואלית באימייל היא כמו ההבדל בין שידור חי ובין שידור מוקלט שאותו אפשר לערוך אחר כך. אפשר להתחרט אפילו בלי שיידעו את הסיבות להתחרטות. אבל לפעמים טועים, וגם בזה האינטרנט עוזר לנו להיות יותר טובים. באימייל, מה שנשלח לא יכול להיות מוכחש. האימייל מופיע בתיבת הדואר של הנמען ואין וויכוח על עובדת קיומו או על מה שכתוב בו. "לא אמרתי" כבר לא קיים בעולם האימייל. בידי הנפגע הפוטנציאלי נמצאת ההוכחה לסיבת הפגיעה. במידה ונכשלנו יש בידינו שתי ברירות – להתעלם או להתנצל. ההתנצלות תישלח במכתב נוסף שיהווה גם הוא עדות בלתי ניתנת להכחשה. התנצלות היא מעשה של הכרה בכך שיש באפשרותנו לעשות רע אבל גם לשאוף לטוב.

מי מאיתנו שכתובת האימייל שלו מופיעה איפה שהוא, מקבל מכתבים שבהם שאלה או בקשה מאנשים זרים לחלוטין. לפעמים לא ברור למה בחר השולח דווקא אותנו אבל מכתבים אלה הם הזדמנות לעשות טוב, לרוב בלי הרבה מאמץ. תמיד נוכל לעזור לשואל. אם השאלה או הבקשה היא בתחום הידע שלנו, ננסח תשובה קצרה שתפתור לשואל את הבעיה. אם השאלה היא לא בתחום שלנו, נוכל לכוון את השואל למקומות שבהם יהיה לו יותר סיכוי למצוא תשובה או פיתרון. גם ברחוב פונים אלינו אנשים זרים ומבקשים לדעת איך להגיע מכאן לשם, אבל באינטרנט אנחנו לא צריכים להיות במקום ובזמן מסויימים כדי לקבל בקשת עזרה. המקום שבו מופיעה כתובת האימייל שלנו הוא המקום שרומז לשואלים הפוטנציאליים על אילו שאלות ובקשות יש סיכוי טוב שנדע לתת תשובה. באיזה איזור זמן נמצא השואל? באיזה איזור זמן אנחנו נמצאים? לא חשוב. העיקר שיש לנו אפשרות לעזור.

יש גם אתרים ויומני אינטרנט שבהם אפשר לכתוב תגובה או אימייל פרטי לכותבים. לרוב לא כותבים בשביל כסף. בדרך כלל כותבים בשביל ההכרה שקוראים, שאוהבים את מה שהם כותבים. לחיצה על הקישור "הוסף תגובה" או "שלח הודעה לכותב" היא מעשה טוב קטן שיכול לעודד את הכותבים להמשיך לכתוב. משהו שמתחיל בלב ועובר ליד, לעכבר, למקלדת למחשב דרך חוטים ושרתים וסיבים אופטיים ומודמים ומגיע ללב של מישהו אחר. ביטים שהופכים לרגע של טוב וחום וכוח להמשיך לכתוב.

כשאנחנו מספרים לאחרים על פורום שבו קיבלנו תשובה לשאלה, אנחנו משבחים את האינטרנט על האפשרות לקבל סיוע. אבל יש גם צד שני לפורומים, האפשרות לתת עזרה. העזרה הניתנת בפורומים, ללא תמורה כספית, היא נתינת הטוב שמשפיעה טוב על הנותנים ועל המקבלים. גם פרסום מידע באתרים והאפשרות של אחרים למצוא את המידע בעזרת מנועי החיפוש החופשיים היא עשיית הטוב. באתרי האינטרנט, הטוב מצטבר. שכבות שכבות של טוב שנערמות אחת על גבי השניה ומשמשות אנשים שאותם אנחנו לא מכירים. האפשרות לערוך ולתקן את שפרסמנו באתר אינטרנט בעקבות תגובות והערות היא עשיית טוב למען עצמנו, למען הקוראים הנוכחיים ולמען הקוראים בעתיד. קישור מאתר לאתר גם הוא הפצת הטוב, צורה של הכרה בקיומו של הטוב במקומות אחרים ויצירת רשת של טוּב.

אפילו בין בני זוג, האימייל מאפשר טוב. מכתב שנוחת בתיבת הדואר הנכנס באמצע יום העבודה עם תזכורת לביצוע משימה ממשימות החיים, חתומה ב"באהבה", הוא עשיית טוב מזדמנת. האימייל מאפשר טוב גם בכתיבה מסוג "חשבתי על מה שהיה, אני כבר לא כועס, נדבר בבית". כתיבה שמשתמשת בניכור לכאורה של האינטרנט שבו יש לשולח שליטה על הנקודה בזמן, הניסוח ומניעת קיום הדיאלוג כאן ועכשיו אך משלבת בתוכה הבטחה למפגש ופתרון.

כשחושבים על אפשרויות לעשות טוב בעולם, חושבים על דברים גדולים – תרומה כספית, התנדבות, עשייה משמעותית. האינטרנט מזמן לנו אפשרות לעשות טוב בחתיכות קטנות, לשלב את הטוב בחריצים של החיים. האינטרנט מגשר על המרחק הדמיוני שבין הרצון לעשות טוב ומימוש הרצון.

עשיית הטוב באינטרנט נמצאת בקצות האצבעות, מתי ואיך שנחפוץ.

תנסו, זה עובד. 

החיים זה מה שקורה לך בזמן שאתה מתכנן דברים אחרים


מפת האתר
החיים באינטרנט
"לא רלוונטי" - מכתבי שרשרת ושמועות דואר אלקטרוני
איך לא לכתוב דואר זבל
קריאת בלוגים כמקור מידע מקצועי
ניקוי ערך מרשימה בטופס
זו היא לא התראה על וירוס
עולם של קצוות
חייל בצבא איקאה
מקלדת, מסך וקהילה: על ארגון קהילות וירטואליות
טיפול בטקסט בעברית מהאינטרנט והכנתו למעבד תמלילים.
The Cluetrain Manifesto מתורגם לעברית.
איך לא להתנהג כמו ווירוס.
איך להיפטר מפרסומות באינטרנט.
E-Commerce - לא משתלם להיות "ישראלי".
איך לא להראות טמבלים בעיני קרובים וידידים.
כדי לדעת צריך לקרוא.
איך לחזור לדף ששכחתם את הכתובת שלו.
מה עושים גולשים מתקדמים ?
חיפוש מידע באינטרנט
החבורה הצעירה - קישורי אינטרנט לילדי תמוז
חיפוש מידע תלוי הקשר.
איך למצוא דפים טובים באתרים גרועים.
חיפוש באינטרנט על ידי שימוש במילות מפתח.
איך להעזר באתרים קוראי מחשבות.
הכה את המומחה/אבא.
מה הכי קשה למצוא באינטרנט?
"האינטרנט הוא הספריה הגדולה ביותר בעולם שבה כל הספרים מפוזרים על הרצפה."

קוראים לי חנן כהן
מי אני, מאין אני בא, ולאן אני הולך.
אפשר להגיד תודה
כל מיני שאריות טעימות
חוק ההסדרים
מחשבון החוצפה
מקדונלדס - מקטינופת
אני שונא מחשבים
הטקסט המלא והמנוקד של ההגדה של פסח.
שלושה טיפים לשימוש ב Office שלא כתובים בשום מקום.
"לנשק לאפריים בתחת"
האמת הצורבת - למה אין דבר כזה "לסגור את הבשר"
להתכונן להיות הורים
קַטֶּרֶת - Krechtzn Disease
In English
99 Logos of Car Manufacturers
.Why I use Yahoo! Mail
.IMAP - the best-kept secret in electronic messaging
.MoveMail - Importing Email from one mail program to another
.RISKS, A matter of attitude
.Searching USEIT.COM
קידום אתרים במנועי חיפוש
איידס - הוועד למלחמה באיידס
פוליטי - בצד השמאלי של המפה